Atrakcje
Zastanawiasz się, co robić podczas podróży do Świnoujścia?
Sprawdź naszą listę najważniejszych atrakcji turystycznych – i do dzieła!
Świnoujście, położone na wyspie Uznam i Wolin oraz na stałym lądzie, to urokliwe miasto portowe położone na polskim wybrzeżu Bałtyku. Jest to popularny kurort nadmorski, który przyciąga turystów swoim pięknem przyrody, zabytkami oraz bogatą ofertą rekreacyjną.
Plaża
Jedną z głównych atrakcji Świnoujścia jest jego szeroka i piaszczysta plaża, która rozciąga się na kilka kilometrów. To doskonałe miejsce do relaksu, kąpieli słonecznych oraz różnorodnych aktywności wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfingu.
Latarnia morska
Innym ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest świnoujska latarnia morska. To jeden z symboli miasta, który można zwiedzać, podziwiając panoramę miasta i Bałtyku z jej szczytu.
Twierdza
Historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach, takich jak Twierdza Świnoujście, która stanowi imponujący kompleks fortyfikacyjny z XIX wieku. Turystom zainteresowanym historią polecamy także zwiedzenie Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Park zdrojowy
Miłośnicy natury mogą cieszyć się spacerami po Parku Zdrojowym, gdzie znajdują się liczne alejki, stawy, a także unikalne gatunki roślin. Można tu również skorzystać z promenady nadmorskiej, oferującej piękne widoki i możliwość wypoczynku na ławeczkach.
z XIX w. według projektu architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie - Petera Josefa Lene; roślinność śródziemnomorska ze starodrzewiem liczącym ok. 150 lat.
Wschody i zachody słońca
Zachody i wschody słońca w tym ślicznym miejscu są najlepsze. Jest to okolica w której to prawdziwa miłość łączy dwoje ludzi, bo podobno jeśli się pocałuje w Świnoujściu o wschodzie słońca nad pomarańczowym morzem to już zostaniesz z tą osobą na całe życie, w zdrowiu szczęściu i bogactwie. A może i ty chciałbyś tam się znaleźć?
Rejsy
Z Świnoujścia kursują większe i mniejsze statki turystyczne, oferujące rejsy bezpośrednio po Bałtyku albo też rejsy prowadzące do konkretnych lokacji, często do Szwecji, w której turyści mogą się zatrzymać np. na jeden dzień lub dwa dni, by potem wrócić na swoje wakacje w Świnoujściu.
Możliwość wzięcia udziału w prawdziwym emocjonującym rejsie, będącym ciekawym punktem zwrotnym wycieczki.
imprezy , wydarzenia
Zwłaszcza letni wypad może okazać się szczególnie udany, a to za sprawą organizowanych w Świnoujściu festiwali, spośród których na szczególnie uznanie zasługuje "Sail Świnoujście", czyli parada żaglowców, a także równie popularny Festiwal Piosenki Morskiej o nazwie "Wiatrak". Oba wydarzenia rozgrywają się w lipcu, ale i w sierpniu nierzadko można natrafić na różne ciekawe koncerty, festiwale, festyny rodzinne czy też spotkania z gwiazdami albo np. skecze znanych kabaretów.
Zwiedzenie Świnoujścia jest też nie lada gratką dla tych osób, które interesują się architekturą. Nie brak tu zabytkowych kamienic, willi i pensjonatów, które przypominają o długiej historii letniska. Miasto to znane jest też jako uzdrowisko, a wczasy na jego terenie mogą się stać świetnym wsparciem dla osób mających problemu z układem krążenia lub z układem oddechowym.
Zabytki Świnoujściu
-
Dawny ratusz
wybudowany w latach 1805-1809, jeden z najstarszych budynków w Świnoujściu. Do 1973 pełnił funkcję administracyjne. Dziś siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej. Miejsce wielu wystaw.
-
Fort Anioła
wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie).
-
Fort Zachodni
wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie.
-
kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku
wzniesiony w latach 1788-1792 na miejscu gotyckiej budowli, w centrum miasta na placu Kościelnym. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża. W nawie głównej drewniany model statku-korwety z 1881 r. podwieszony do sufitu.
-
kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris”
neogotycka świątynia z końca XIX stulecia - do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu; we wnętrzu witraże o dużej wartości artystycznej.
-
wieża widokowa
po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra zbudowanym w 1904 roku, zniszczonym pod koniec II wojny światowej
-
falochrony z początku XIX wieku,
zachodni wraz ze stawą „Młyny” – znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka, Powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego
centralny - o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza.
-
latarnia morska
z 1858 roku, najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego i w całym jego basenie (68 m), 308 schodów na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego. Udostępniona do zwiedzania od 5 sierpnia 2000 roku. Cały obiekt latarni składa się z trzech części: wieży latarni oraz dwóch dwukondygnacyjnych budynków.
-
fort Wschodni (Gerharda)
jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Fort ma swojego komendanta.
-
podziemne miasto na wyspie Wolin
to podziemny kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli wzniesiony w latach 1936–1938. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję baterii obrony wybrzeża, a po wojnie - Stanowiska Dowodzenia dla dowództwa Wojska Polskiego. Podziemia zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. W latach 1955 - 1965 obiekt został przebudowany przez Wojsko Polskie.
-
gotycki Kościół z XV wieku
znajdujący się na wyspie Karsibór, wewnątrz wyjątkowo cenne wyposażenie, m.in. ołtarz z XV w. i ambona z XVII w. Kościół usytuowany jest w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę do Przytoru, na prastarym szlaku handlowym wokół Bałtyku.
pomnik poświęcony lotnikom RAF-u
miejsce pamięci 7 lotników Lancastera M.I. z legendarnego 617. Szwadronu RAF "Dambusters", zestrzelonych 16 kwietnia 1945 roku, w trakcie bombardowania pancernika "Lutzow"
-
Ostoja ptaków Karsiborska Kępa (wyspa Karsibór)
enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską, obserwuje się tu około 140 gatunków ptaków.
-
Międzyzdroje
W razie gdyby atrakcji komuś było wciąż mało, wakacje nad morzem można przeciągnąć na miejscowości graniczące ze Świnoujściem, a zwłaszcza na Międzyzdroje, w których wprost wypadałoby odwiedzić popularną Aleję Gwiazd, a także zawitać do amfiteatru, w którym przez cały sezon wakacyjny odbywają się najróżniejsze rozrywkowe wydarzenia.
zapraszamy na: www.międzyzdroje.pl